SEO Uzmanları Ne İş Yapar?

SEO Uzmanları

Günümüzde internetteki arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almak, bir şirketin veya firmanın kaderini belirleyebilecek derecede büyük rol oynuyor. Gerek firmaların iş hacimlerini arttırması, gerek büyümeleri, gerekse de zor dönemleri atlatmalarında arama motorlarındaki üst sıraları onlara büyük destekler sağlıyor. Kurumsal Seo hizmetleri de firmalar için bu aşamada ön plana çıkıyor diyebiliriz. Peki Seo uzmanı dediğimiz kimse tam olarak ne iş yapıyor? Hangi yöntemleri kullanarak firmaların arama motorlarında üst sıralarda çıkmalarını sağlıyorlar?

SEO Uzmanı Kimdir?

Seo şirketi çalışanı, müşterisinin web sitesini inceleyen, bu siteye göre rakiplerin analizini yapan ve belirli anahtar kelimelerde arama motorlarında müşterisinin web sitesini yükseltmeye çalışan kişilerdir. Arama motoru optimizasyonu sürecini yürüten Seo, müşterisinin web sitesine yaptığı katkılarla ayrıca firmanın kurumsal kimliğine de destekte bulunur. Bu türde uzmanları işe alırken dilerseniz, bir Seo şirketi ile anlaşabilir veya serbest olarak çalışan bu uzmanı da tercih edebilirsiniz. Üstelik bu uzmanlardan doğrudan hizmet almanıza da gerek yoktur. Onları danışman olarak tercih etmeniz de mümkündür. Özellikle web üzerinde satışlarını gerçekleştirmeyi hedefleyen firmaların arama motorlarının yönlendirmesine yani Seo uzmanı olarak çalışan kişilerin servislerine ihtiyacı vardır diyebiliriz.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

Bir şirketin web sitesi mükemmel bir tasarıma sahip olabilir, fakat eğer kullanıcılar bu siteyi arama motorları aracılığıyla bulamıyorlarsa, bu durumda site asıl potansiyelinin yüzde birine bile erişemiyor demektir. Bu da firmanın işlerinde negatif bir etkiye yol açar.

seo uzmanı kimdir

Seo firması çalışanı arama motoru optimizasyonu işlemlerine başlamadan önce ,bir şirketin web sitesini incelemeye başlar. Bu noktada hedef kitlenin kimler olduğunu belirlenmesi önemlidir diyebiliriz. Bu bağlamda uzman, siteye yönelen trafiği maksimuma çıkarabilmek adına ve sitenin arama motorları sonuçlarını yükseltmek adına çalışmalar yürütür. Bunu gerçekleştirebilmek için Seo firması çalışanı, belirli anahtar kelimeleri ve cümleleri, belirli HTML başlıklarını web sitesi içerisine yerleştirebileceği gibi, site içerisinde teknik sorunların düzeltilmesi işlemlerini de gerçekleştirebilir. Üstelik site içi linkleme işlemlerinin yapılmasını, site görünümlerinin denetlenmesini ve çeşitli pazarlama tekniklerinin sonuçlarının incelenmesi işlemlerini gerçekleştirir. Tüm bunlar Seo uzmanı olarak çalışan kişinin bir web sitesi için sağladığı hizmetler arasında yer almaktadır diyebiliriz.

Bir firmanın internet üzerinden sağladığı hizmetlerde en yüksek geri dönüşü sağlayabilmesi için, web sitesinin son SEO teknolojileri ve kriterleri ile uyumlu da olması gerekir. Web sitesinde tercih edilen tasarımlardan, dış linklerle anahtar kelimelerin siteye yönlendirmesine kadar daha pek çok işlemi de bu uzmanların bir firmanın sitesi için sağladığını söyleyebiliriz.

Bir arama motoru optimizasyonu uzmanının bilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir:

  • Pazarlama
  • İnsan psikolojisi
  • Sosyal medya mecraları
  • Web tasarım ve geliştirme
  • Web analizi
  • İş modelleri
  • Kültür
  • Viral pazarlama
  • İçerik
  • Ürün

gibi konularda bilgili olması gerekmektedir diyebiliriz.

Tüm bu alanlarda bilgi sahibi olan ve pratiği olan Seo uzmanı, firmalara en kaliteli hizmeti sağlayabilecek uzmanlardır. Günümüzde gerek yurtdışında, gerekse de ülkemizde bu alanda çok sayıda firma ve kişinin yer aldığını söyleyebiliriz. Seo hizmetinin çok kapsamlı bir hizmet olduğunu ve özellikle büyük siteler için bir ekip çalışmasının gerekli olduğunu da ekleyelim.