Psikolog İle Pedagog Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ankara’da çoğu anne baba çocuklarında karşılaştıkları sorun için bir uzmana danışmak ister ancak psikolog ve pedagog arasındaki farklar bilinmediği zaman kime danışacakları konusunda sıkıntı yaşarlar. Bunun için size pedagog ve psikolog arasındaki farkları biraz anlatalım.

Psikolog Kimdir?

Psikologlar üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Fiili olarak yaptıkları iş ise insan psikolojisini ve davranışlarını inceleyerek, normal olmayan davranışları sözlü şekilde tedavi etmektir. Psikologlar, psikolojinin her alanında bilgi sahibi olmakla beraber uzmanlaştıkları alanlarda uzman psikolog olarak faaliyet gösterirler. Mesela evlilik danışmanı diye bildiğimiz kişiler aslında ikili ilişkilerde uzman olan psikologlardır.

Pedagog Kimdir?

Pedagoglar daha önce pedagoji bölümünden mezun olan kişilerken, 1982 yılında yapılan değişiklikle bu bölüm kaldırıldı ve yerine psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü getirildi. Şimdiki pedagoglar bu bölümden mezun olmaktadır. Ancak bu bölümden mezun olan herkes pedagog değildir. Pedagog olmak için çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında yüksek lisans veya doktora eğitimi almak gerekir. Çünkü üniversitelerde psikolojinin her alanında eğitim verildiği için çocuk psikolojisine ilişkin verilen dersler az sayıda ve yetersiz kalır.

Pedagog kelime anlamı itibariyle “eğitim bilimci, eğitimci” anlamına gelir. Yani aslında pedagoglar çocuk eğitimi konusunda uzman olan kişilerdir. Çocukların öğrenme şekilleri ve süreleri hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan kişiler tarafından çocuklara belli eğitimler verilmektedir.

Çocuk Psikologu Kimdir?

Çocuk psikologları da yine üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Ancak mezun olduktan sonraki eğitim ve çalışmalarını çocuk psikolojisi üzerine yoğunlaştıran ve bu alanda çalışmalar yapan kişilerdir.

Psikolog – Çocuk Psikoloğu – Pedagog

Temelde aldıkları eğitimin aynı olması sebebiyle bu üçü de aynı işi yapıyor gibi görünebilir ancak durum böyle değil. Bu kişiler üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olmuş olsalar da daha sonra aldıkları eğitimler ve çalışma alanları nedeniyle belirli bir alanda uzmanlaşan kişilerdir.

Psikolog, insan psikolojisinin her alanıyla ilgilen kişidir. Yani depresyondaki bir kadın, şizofren bir adam veya içine kapanık bir çocuk psikoloğa gidebilir. Ancak bu durum çocuk açıdan yetersiz tedavi olacaktır çünkü bu kişinin uzmanlık alanı çocuk psikolojisi değildir. Psikolog bu konuda temel eğitime sahiptir ancak bilgisi yetersiz kalabilir.

Çocuk psikoloğu ise temel eğitimin üzerine çocuk psikolojisi konusunda eğitim alan, yüksek lisans veya doktorasını bu alanda yapan kişidir. Çocuk psikoloğu sadece çocuk hastaları kabul edecektir. Mesela ergenlik sorunları yaşayan bir çocuk, dikkat dağınıklığı olan bir çocuk ya da çok sinirli olan bir çocuk bu psikoloğa başvurabilir.

Pedagog, psikologdan daha çok bir eğitimcidir. Temel eğitimin üzerine çocuk eğitime ilişkin eğitimler alan kişidir. Mesela tuvalet alışkanlığı edinemeyen çocuklar, yemek yemeyi reddeden çocuklar veya kardeşine zarar veren çocuklar psikoloğa değil pedagoga götürülmelidir. Pedagog tarafından bu çocuklara eğitimle verilir ve yanlış davranıştan vazgeçirilerek doğru davranışa yönlendirilir.

Bu ayrımların farkında olarak çocuğumuzun sorununu iyi gözlemleyin ki doğru insandan yardım alabilesiniz. Ayrıca çocuk gelişim uzmanları da kendisini pedagog olarak tanıyabilir buna kesinlikle aldanmayın. Çünkü bu kişiler psikoloji alanında hiç bir eğitim almayan kişilerdir ve bilgi haneleri çok çok kısıtlıdır.