Google Zengin Cevaplar Nasıl Seçiliyor?

Google’ın yaptığınız aramalara Hızlı Cevap ile yanıt verebilmesi için ilk öncelikle arama yaptığınız konunun popüler olması gerekmektedir, eğer spesifik bir konuyu araştırıyorsanız, söz konusu konuda çok fazla tıklama ya da popüler anlamda rağbet gören bir içerik olmadığı için de karşınıza doğruca bir hızlı cevap çıkmayabilir çünkü Google her şeyden önce popülerliğe göre çalışan bir algoritmaya sahiptir. Eğer bir siteye çok fazla giriş yapılıyor ve sitedeki kalış süresi, tıklama sayısı fazla ise Google doğruca sitenin içeriğinin doğru ve kullanıcılar için de faydalı olduğunu varsaymaktadır, bütün bu sürecin sonunda da popüler olan doğrudur mantığı ile karşınıza bir Hızlı Cevap sunmaktadır. Tabii ki günlük yaşamamızdaki her cevap gibi, Google’ın size sunduğu cevap da doğru olmayabilir, gerçeği barındırmıyor olabilir ancak böyle bir durumda da kullanıcılar yani arayıcılar, yaptıkları aramanın karşılarına doğru sonuçlar çıkartmadığını anlayacak ve söz konusu sitenin popülerliğini de düşürecektir. Popülerliği düşen site ve içerik de haliyle karşınıza bir kez daha çıkmayacaktır.

Örneğin Google’a futbol nedir yazarsanız, karşınıza en popüler sitenin konu ile ilgili olan kısmından bir paragraf koyarak size genel bir fikir sunacaktır, eğer birisi için arama yapar ve kimdir derseniz de karşınızda o kişinin fotoğraflarını ve genel bir ifadesini koyarak, fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Bir diğer nokta ise bazı durumlarda, eğer aradığınız konu çok popüler ise Google herhangi bir siteden içerik çekmeden, size doğrudan kendisi de cevap verebilmektedir, örneğin; Bill Gates kimdir gibi.