Psikolojik Tedavi Gerektiren Durumlar

Psikolojik destek almak, psikolojik tedavi gerektiren durumlar arasından en az birinin bizde gözlenmesi halinde gereklidir. Destek almak için çok büyük problemlerin yaşanmasına, geriye dönüp bakıldığında çok büyük sorunların yaşanmış olduğunun görülmesine gerek yoktur. Kişinin ruhsal anlamda bir destek görmek istemesi, psikologlardan yardım alması için yeterlidir. İş yerinde yaşanan, ailenizde yaşanan ya da arkadaş çevrenizde yaşadığınız küçük sorunlar sizin zihninizi fazlaca meşgul ediyorsa, bu durumun sonlanması için destek talep edebilirsiniz.

Psikolojik Destek İçin Tespitler

Kişinin kendi kendisini teşhis etmesi olağandır. Bunun için kısa kısa gözlemler yaparak, hangi konuda nasıl tepkiler verdiğinizi gözleyebilirsiniz. Psikologlara neden ihtiyaç duyarız sorusuna verilen yanıtların sizin için de geçerli olması halinde bir psikolog ile birkaç senas görüşme yapmanız durumunuzun netleşmesi için yeterli olur.

Aşağıda psikolojik destek gerektirebilen durumlar verilmiştir.

  • Geleceğe yönelik fazlaca karamsarlık,
  • Nedeni bilinmeyen bıkkınlık, çöküklük,
  • İntihar düşüncelerimiz için planlar yapma,
  • Geleceğe yönelik adımlarımızda ne yapacağımızı bilmemek, ne istediğimizi de bilememek,
  • Farklı birinin objektif düşüncelerine ihtiyaç duyuluyorsa,
  • Kimsenin görmediği görüntüleri görme, sesleri duyma gibi durumlarda psikolojik destek almak gerekebilir.

Psikologların Tedavi Yöntemi

Destek talep ederken herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Psikoloji bir bilimdir ve bilimsel yöntem ve yaklaşımları içerir. Psikologların uzun yıllar almış olduğu hizmet dahilinde kişilere nasıl yaklaşması gerektiği, tedavi yöntemlerini nasıl uygulaması gerektiği bilimsel şekilde verilmiştir. Bu durumda size tarafsız şekilde yaklaşacağı, şüphecilik ilkesini benimseyeceği ve diğer tüm bilimsel yöntem kriterleri dahilinde hareket edeceğine emin olabilirsiniz. Yaşadığınız sorunlara ayna olarak, tüm soruları aslında sizin yanıtlamanızı sağlayacaktır. Psikolojik tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda, kişi en az laboratuvar ortamında olduğu kadar bilinçli hareket edildiğine emin olabilir. Sizin de en az psikologlar kadar doğruluk ilkesini benimsemiş olmanız halinde en kısa sürede yaşadığınız sorunların çözümlenmesi mümkün olacaktır.

Bireysel Danışmanlık

Danışmanlık hizmeti sadece psikologların değil, pedagog ve aile danışmalarının da olduğu bir merkezdir. Çok sayıda uzman ile ruh sağlığınızın korunması ya da yeniden kazandırılması için hizmet verilmektedir. Talep ettiğiniz ölçüde, sizin için gerekli olan danışmanlık hizmeti neyse ona karar verilip destek almanız sağlanacaktır. İzmir’in Foça ilçesinde bulunan danışmanlık merkezine dair detaylı bilgi almak için değişim İzmir psikolog merkezi psikolog-izmir.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Hem çalışanların hem de verilen hizmetin niteliği ve işlevi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Eğer detaylı bilgi almak, kişisel problemlerinizin çözümünü talep etmek istiyorsanız iletişim kanallarını kullanarak eğitim merkezi yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Çift terapisi,
  • EMDR terapisi,
  • Aile terapisi,
  • Bireysel terapi gibi pek çok alanda geniş bir yelpaze ile tedavi süreçleri başlatılmaktadır.

Alanında uzman olan Mehmet Kılıç ve Seval Hacim Kılıç tarafından gerekli görülen seanslarla psikolojik destek alabilirsiniz.