Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak deformitesi genellikle genetik etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu deformiteleri kepçe kulak estetiği uygulanarak giderilmektedir. Tıpta adı otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatıyla kalıcı çözümler bulunmaktadır. Yüz çevresinin estetik olarak görünümünü tamamlayan kulakların bozuk olması halinde insalar farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilmektedirler. İlerleyen dönemlerde saçlarla kapatılmaya çalışılsa bile, tam olarak yok edilemezler. Özellikle çocukların psikolojik olarak takıldıkları sorunlardan biridir. Çocukların 5-6 yaşından itibaren bu sorunu kulak estetik ameliyatı ile kalıcı olarak kapatılabilir. Psikolojik sorunlara neden olmadan kepçe kulak sorunu ortadan kalktığından estetik ameliyat olarak nitelendirilmemelidir.

Kepçe Kulak veya Bozukluklar Hangi Dönemde Başlamaktadır?

Kepçe kulak veya bozukluklar bebeğin anne karnında olduğu dönemde oluşmaktadır. Bundan dolayı doğumla birlikte kulakların kepçe olduğunu görülebilmektedir. Bebekte olan bu bozukluklar ilk 72 saat içinde müdahale sağlanırsa düzelebilir. Düzeltilebilme sebebi ise bebeğe doğumla beraber anneden geçen östrojen hormonudur. Bu süre de bebeklerin kulak kıkırdakları yumuşak bir kıvamda olmaktadırlar. Bu durumda özel teller ve bantlar ile kulakların kepçe kulak veya bozuklukları engellenebilir. Bunun uygulanmadığı takdirde bebeklerde kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşına kadar bekleyerek kepçe kulak ameliyatı yapılmalıdır.

Kulak Ameliyatı En Erken Ne zaman Uygulanmaktadır?

Kulak ameliyatı bozuklukları toplumda en fazla rastlanan şekil bozukluğu olarak dikkat çekmektedir. Bu şekilde ki bozukluklar doğuştan gelmektedir. Kepçe kulak olmak ise genetik olduğunun göstergesidir. Kulaklardaki gelişimin tamamlanmasından kıkırdak dokularının şekillenmesi 5-6 yaşına kadar devam etmektedir.

kulak-estetigi

Bu dönemde kulakların görüntüsünden rahat olan çocuklar sosyal çevresi ile iletişimi koparabilmektedirler. Bu durumda çocuk rahatsız olmaya başlamadan önce estetik ameliyat yapılmalıdır. Okul dönemlerinde sosyal bir travma yaşamamaları için aile bireyleri bu durumu dikkate almalıdır. Ameliyatı kulak gelişimi tamamlamış kişiler yaptırabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatın Kararı

Çocuklar ve yetişkinlerde olan kepçe kulak durumu için ameliyat karar alma da zorlanan kişiler, bu konuda deneyimli bir estetik cerrah ile görüşebilirler. Ameliyatın gerekliliği konusunda doktorunuz sizi aydınlatacak ve karar vermenizde de yardımcı olacaktır. Yapılan kontrollerde kulakların yapısı incelenecek, bunların nasıl düzeltileceği konusunda gereken bilgiler aktarılacak ve ameliyat planı ortaya çıkacaktır.

Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak arkasından fark edilmeyecek bir şekilde küçük bir kesi ile gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı sayesinde kulaklarınızda kalıcı bir şekil olacaktır. Kulaktaki kıkırdak, ameliyat sırasında kullanılan kalıcı dikiş ile uygun açıya getirilerek şekil verilir. Bu ameliyat kulakta kalıcı bir düzelmeyi ortaya çıkarır. Ameliyatın en büyük önemi, kepçe olan kişilerin yeniden tekrarlama olasılığı olmamasıdır. Kepçe kulak operasyonu sırasında 10-12 yaş altında olan çocuklara genel anestezi yapılmaktadır. Daha büyükler de ise lokal anestezi ile yada sedasyon uygulaması yapılabilmektedir. Ameliyat her iki kulak için de yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanmaktadır. Ameliyattan sonra kulakların baskılayıcı bandaj ile uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanmayan kişiler de dışındakiler aynı gün hastaneden taburcu olabilirler. Kulaklardaki bandajlar 5 gün süre geçmeden açılmaz. Bu süre de bandajlar doktor tarafından açılır ve tenisçi bandı tavsiye edilir. Görünür de bir iz kalmayan ve başarılı bir şekilde gerçekleşen bu ameliyatların ardında kişilerin kendilerine olan güveni daha fazla artmaktadır.

Kulak Ameliyatından Sonra Normal Yaşam

Kulak ameliyatı olan kişiler iş yaşamına ve sosyal hayatına dönüşlerinde farklı değişiklikler gözlenmektedir. Kadınlar saç bandını normalde saçlarına aksesuar olarak taktığından ameliyat sonrasında hemen yaşamlarına geri dönebilirler. Fakat erkeklerin bu şansı olmadığından dolayı normal yaşama dönüş sürecinde biraz zorluk çekebilir ve beklemeleri gerekebilir.

Kulak ameliyatı hakkında daha fazlası için http://estetiks.net/estetik-ameliyatlar/yuz-estetigi/kulak-estetigi/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.