İç Mimarinin Mekanlara Kattıkları Nelerdir?

İç Mimari

Evlerimizin ve iş yerlerimizin tasarımlarının kalitesinin artması sayesinde, içerisinde bulunduğumuz çevreyi daha yaşanabilir ve çalışmaya daha uygun hale getirebiliriz. Tasarımı ile dikkat çeken mekanlarda oturmayı daha huzurlu ve daha çekici olarak buluruz. Ülkemizde çok sayıda iç mimarlık firması sayesinde bu bahsettiğimiz özelliklere sahip olmamız söz konusu. Ülkemizde özellikle örneğin İzmir iç mimar ofisleri gibi büyük şehirlerdeki ofislerin evlerimizde ve iş yerlerimizde yaptıkları tasarımların hayatlarımıza artı değerler kattığını söyleyebiliriz. Peki iç mimari tasarımların farkı nedir ve mekanlara yönelik katkıları ne şekilde gerçekleşir?

Mekanlarda İç Mimari Farkı

Konsept tasarımlara sahip çok sayıda mekanda bulunmuşsunuzdur. Kafeler, restoranlar veya halka açık alanlarda tasarımın kalitesinin sizi etkilediğine şahit çok kez şahit olmuşsunuzdur. Peki bir mekan içerisinde sizi bu kadar etkileyen fakat diğer yerlerde olmayan özellik nedir? Bu özellik genelde bir iç mimarın dokunuşunda gizlidir diyebiliriz. AVM’ler, havaalanları ve bunlara benzer toplu alanlarda ise tasarımları bir iç mimarlık takımı veya örneğin İzmir iç mimarlık firmaları ortak çalışma yürüterek gerçekleştirir. Bu tür mekanlar ve evler ile iş yerlerinde tasarımda detaylara ne kadar çok dikkat edilirse sonuçta elde edilen geri dönüş de bir o kadar fazla olmaktadır. İş yerlerinde çalışanların daha verimli ve daha huzurlu çalışmaları sağlanırken, kişilerin evlerinde daha mutlu olmaları sağlanarak daha az kavga etmeleri dahi başarılabilir. Sonuçta yaşadığımız ve nefes aldığımız yerlerdeki tasarımın kalitesi bizim kendimizi oralarda daha güvende, daha mutlu ve daha huzurlu hissetmemizi sağlar. İç mimaride uygulanan çok basit teknikler dahi insanlara bu özellikleri temin edebiliyor.

iç mimari tasarım örneği

Konsept Tasarımların Kattıkları

Konsept tasarımlar özellikle kafe, pub ve restoran gibi yerlerde yaygın şekilde tercih ediliyor. Gerek dış görünümleri gerekse de iç tasarımlarında insanlara sundukları ile kafelerin çok uzun yıllar tercih edilip edilmeyeceği dahi belirlenebiliyor. Örneğin başarılı İzmir iç mimar ofisleri tarafından tasarlanan kafe ve restoranlara gerek gençler gerekse de yetişkin kişiler daha fazla ilgi gösterebiliyorlar. Konsept tasarımlar sayesinde ise belirli profilden insanlara daha fazla hitap etmek söz konusu. Konsept tasarımlar seçebilecek çok sayıda tasarım türü mevcut. Günümüzde çok sayıda iç mimarlık ofisinin belirli türden tasarımları belirli mekanlarda ortak şekilde kullanabildiğini dahi görebiliyoruz.

Bu tipte tasarımlarda konsept ile uyumlu şekilde mekanın alanının da mutlaka verimli şekilde kullanılması gerekmekte. Aksi takdirde konsept tasarım oluştururken kalabalık bir görünüm verilmesi de söz konusu hale gelebiliyor. Ayrıca dekorlarda ve mekanda çalışan kişilerde de konsepte bağlı kalınması gerektiğini söyleyebiliriz. Örneğin dekorasyonunda orta çağ konseptine sahip bir restoranda çalışanların da mutlaka bu tarzda giyinmeleri gerekmekte. Aksi takdirde konuklarda tam bir konsept algısı oluşturmak mümkün hale gelemeyebilir. Bu da tekrar tercih edilme noktasında bir dezavantajdır diyebiliriz. İzmir’deki iç mimar ofisleri tarafından verilen hizmetler günümüzde eğer bir restoran veya kafe için sağlanıyorsa, maliyetli süreçler olabilmekte. Çok sayıda kişinin evinde veya bahçesinde de böylesi tasarımları uygulamayı tercih ettiğini görebiliyoruz. Başarılı bir iç mimarın sizin görüşlerinizi de dinlemesi gerektiğini ve sizin beğeninize yönelik de hareket etmesi gerektiğini unutmayın.