Gece Çalışan Güneş Enerjisi Sistemi

Gece çalışan güneş enerjisi fikri yeni bir fikir olmasına karşın İspanya bu konuda dünyanın öncüsü olmayı başaran bir ülke… Son teknoloji yeniliklerini ilk uygulayan ülkelerin başında gelen İspanya’da gece çalışan Güneş enerjisi Sistemi kuruldu. Gemasolar Güneş Enerjisi Santrali iki kentin arasında çorak bir tarlaya kuruldu. Bu santralin diğer santrallerden bir farkı var. Gemasolar santrali hem gündüz hem de gece elektrik üretebiliyor. Pekiyi Gemasolar sistemi nasıl çalışıyor ve gece nasıl elektrik üretebiliyor?

Bu sorunun cevabı ise oldukça basit… Foto voltaik sistemler güneşin fotonlarına yani ışığına muhtaç. Ama İspanyadaki bu sistem farklı bir yöntemle çalışıyor. Güneşten gün boyu alınan ısı güneş enerjisi panellerinden belli bir noktaya odaklanıyor ve kulede bulunan mekanizma sayesinde tuzlu su 500 derece sıcaklıkta tutuluyor. Yüksek sıcaklık değerlerinde tuz eritiliyor ve bekletiliyor. Gün içinde elde edilen tüm enerji gece kullanılmak üzere çalıştırılıyor. Normal bir santrale göre yarı yarıya daha fazla enerji üreten Gemasolar sistem, bir yılda altı bini aşkın saat kesintisiz çalışıyor. Hem karbondioksit salınımı engellenmiş oluyor hem de bir yıl içinde 35 bin evin elektriği üretilmiş oluyor.

Karbondioksit salınımı çok zararlı

Küresel ısınmanın ozon tabakasının delinmesinin ana sorumlusu dünyanın taşıyabileceğinden daha fazla karbondioksit salınımı yapmak. Yaklaşık 260 milyon dolara mal olan santral 35 bin evin elektriğini kesintisiz sağlıyor. Bu nedenle yatırımcıların büyük ilgisini görüyor. İspanyada kullanılan bu sistem, Fotovoltaik sistemlere oranla çok daha verimli çalışıyor. Ekonomik krizin atlatılması ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda büyük bir devrim olan güneş enerjisinden elektrik üretimi İspanyol girişimcileri cezbediyor. İspanyol şirketlerin bu atağı ile İspanya konsantrasyonlu termoelektrik güneş enerji tesisleri inşaatları hızla ilerliyor. Dünya genelinde güneş potansiyelinden %100 oranında istifade edebilmek için teknoloji henüz yol bulmuş değil. Ama yine de araştırmalar umut verici. Sistemle elde edilen verim, fotovoltaik sistemle elde edilen verimden 600 kat daha güçlü.

Bunun nedeni devasa aynaların bir noktaya güneş ışınlarını odaklaması ve toplanan termik enerjinin depo edilerek gece üretim yapılabilmesi. Bu tesis 10 MW elektrik enerjisi üretiyor. Tesisin 50 MW enerji üretmesi için geliştirilmesi çalışmaları sürüyor. Odaklayıcı panel sayısının arttırılması ile ve ışığın odaklandığı dikdörtgen şeklindeki kulelerin arttırılması ile 100 MW kapasiteye kolayca ulaşılabilir.

Üstelik Fotovoltaik panellerin kapladığı alanlardan çok daha az alan kaplanarak devasa boyutlarda enerji elde edilebilir. Uzmanlar 3000 adet güneşin enerjisine eşdeğer güç depolandığını belirtiyorlar. Mühendislik harikası bu yapı, hem karbon salınımını ( yılda 30 bin ton) engelliyor hem de kesintisiz elektrik enerjisini çok uygun fiyatlarla sunabiliyor. Işık toplayıcılar, güneşin doğuşundan batışına kadar otomatik olarak hareket etmekte ve güneşten en yüksek verimi alabilmektedir. Kulenin yüksekliği 115 metredir.

Bu basit sistem suyun sıcaklığını en az 250 derecede tutarak yüksek bir buhar gücü potansiyeli oluşturuyor ve 360 derece dönme hareketi ile elektrik üretimi kolay hale gelebiliyor. İspanyada güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme yöntemi 2000 yılında 20 MW iken 2006 yılında 120 MW seviyeye ulaştı.

Çok ilginçtir ki, Yarım verimle çalışan Foto voltaik sistemlerden çok daha kararlı çalışan termik sistemler daha az tercih ediliyor. Oysa hem az yer kaplama hem 2 kat fazla enerji üretme hem de çok daha az masraflı olma konusunda tercih edilmesi gereken termik sistemler hakkında girişimcilerin farkındalıklarının geliştirilmesi gerekli.