Adeta Cennetten Bir Köşe Ayvalık

Yazın sıcağının tadını, adeta cennetten bir köşe olan Ayvalık’ta çıkarın. Ayvalık’ta gezilecek yerler ve çok daha fazlası aşağıda verilmiştir.

Ayvalık Nerede?

Ayvalık Balıkesir’de yer alıyor. Ege bölgesine kıyısı olan belde, şehrin en gözde yerlerine sahip. Plajlarının güzelliği, taş evlerinin doğallığı… Her sene çok sayıda insanın tatilini burada keyifle yapmasını sağlıyor. Hem yurt dışından hem de yurt içinden giden turist sayısının fazla olduğu biliniyor. Balıkesir’e 50 dakika bir uzaklıktadır. İstanbul ise buraya en çok tatile giden yerli turistin olduğu şehirdir. İstanbul – Ayvalık arası uzaklık ise yaklaşık olarak 5.5 saattir diyebiliriz.

Ayvalık’ta Ne Yapılır?

Güzel bir tatil yapmak için Ayvalık’ta ne yapılır sorusunu sorabilirsiniz. 68.457 nüfusu Ayvalık bir tatil yeridir. Hem dinlenmek hem de eğlenmek için Ayvalık’ın doğru bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Ege kıyısında olan bu belde sayesinde, deniz ve güneşin tadını çıkarabileceksiniz.

Tatil yapmak, gezmek, farklı yerler görmek için aşağıda verilen bilgilerden yola çıkarak hareket edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler;

İlk olarak gezmek istediğiniz yerleri belirleyerek, gün içinde onlara zaman ayırabilirsiniz. Hem Ayvalık Merkez hem de çevresi gezilecek pek çok yere sahip. Şehrin gürültüsünden uzaklaştığınız Ayvalık’ta doğal güzellikleri gezerek, enerji toplayabileceksiniz.

  • Cunda Adası: Mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında Cunda Adası bulunuyor. Tarihi evlerin bulunduğu, hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz pek çok dükkân adada yer alıyor. Diğer bir adı Ali Bey Adası’dır. Cunda – Ayvalık arasındaki köprü, Türkiye’nin ilk köprüsü olarak bilinmektedir. Ayvalık’a gitmiş olan birinin mutlaka bir gününü sadece Cunda Adası’na ayırarak gezmesini öneriyoruz.

  • Ayvalık Çarşısı: Ege restoranlarında sunulan yöresel lezzetler ve hediyelik eşyalar için mutlaka Ayvalık çarşısını gezmenizi öneriyoruz. Ayvalık’ta gezilecek yerler dendiğinde, mutlaka çarşının gezilmesi gereken yerler arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Yaz mevsiminde bu çarşının oldukça kalabalık olacağını söyleyebiliriz.
  • Şeytan Sofrası: Gün batımının izleneceği bu yer, sadece Balıkesir’de değil Türkiye’nin oldukça önemli yerlerinden. Ayvalık Merkeze 2 kilometre uzaklıktadır. Bu tepeden hem Ayvalık adalarını hem de Midilli adalarını son derece rahat şekilde görebilirsiniz.

Adım adım Ayvalık gezisi için ise bu linki tıklayabilirsiniz.

Ayvalık’ta Ne Yenir?

Gezilecek yerlerin ardından Ayvalık’ta ne yenir sorusunun cevaplandırılması önemli. Özellikle kavun dondurmasının meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Kavunun içinde verilen dondurma sayesinde hem meyve yemenin hem de sıcak aylarda dondurma ile serinlemenin tadını çıkaracaksınız.

Ege mutfağının hemen hemen her lezzeti, Ayvalık’ta ne yenir sorusunun cevabıdır. Gerek çarşıda gerekse merkezde, daha önce tatmadığınız lezzetleri deneyebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz bu gezide, planlı şekilde hareket ederek keyifle tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak Ege Denizi’nin tadını çıkarmak isteyen kişiler için Ayvalık’a gitmek için tercih edilmesi gereken mevsimin yaz olduğunu bilmeli. Yaz aylarında denizin ve güneşin tadını çıkarmanız çok daha keyifli olacaktır. Ancak sessiz sakin bir tatil yapmak istiyorum diyenler için ise mutlaka gitmeniz gereken mevsimin ilkbahar – sonbahar ayları olduğu biliniyor. Bu mevsimde hem ada hem de çarşı çok daha sakin oluyor. Ayvalık’a ne zaman gidilir sorusunun cevaplanmasının ardından, sizin için uygun olan tarihi belirleyebilirsiniz. Ayvalık’ta konaklayabileceğiniz tavsiye edilen yerler ise Umut apart otel, Ege otel ve Ayvalık apart otel Zeytin Arası yerleridir.